دکوراسیون چوبی , قرنیز,لوستر,ستون چوبی,

تمامی طرح ها و ایده های شما را در زمینه دکوراسیون چوبی اجرا خواهیم کرد. همچنین عزیزان نصاب در سراسر کشور در صورت تمایل برای همکاری بیشتر، میتوانید با ما تماس بگیرید 09355357950 ( خرمی ) آدرس : مازندران - ساری

رطوبت، عامل مخرب خانه
ساعت ٢:٢۸ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۱۳٩٠/٦/۳۱   کلمات کلیدی: هنر ،دکوراسیون ،عایق بندی ساختمان ،ککیمار

رطوبت و نم زیاد، علاوه بر اینکه به ساختار و بنای خانه صدمه می‌رساند، یکی از اصلی‌ترین زمینه‌سازهای ایجاد بیماری در محیط منزل است. بیماری‌هایی نظیر آسم، اگزما و سردردهای شدید از جمله بیماری‌های شایع حاصل از رطوبت و نم در خانه هستند. اما شما می‌توانید با اقداماتی از قبیل......


رطوبت و نم زیاد، علاوه بر اینکه به ساختار و بنای خانه صدمه می‌رساند، یکی از اصلی‌ترین زمینه‌سازهای ایجاد بیماری در محیط منزل است. بیماری‌هایی نظیر آسم، اگزما و سردردهای شدید از جمله بیماری‌های شایع حاصل از رطوبت و نم در خانه هستند. اما شما می‌توانید با اقداماتی از قبیل تهویه خوب که شامل تهویه مناسب سرویس‌های بهداشتی و خشک نگه داشتن محیط خانه است، عایق‌بندی اصولی و کاهش مصرف آب،  محیط خانه خود را دور از رطوبت و سالم‌تر نگه دارید.

•    سطوح بالای رطوبت باعث ایجاد و افزایش رشد باکتری‌ها، قارچ‌ها و میکروب‌ها در محیط می‌شود که برای سلامتی افراد خانواده بسیار مضر است.
•    رطوبت و نم، گرم کردن فضای خانه را دشوار می‌کند و سلامت شما و فرزندان‌تان را به خطر می‌اندازد.
•    نمناک بودن خانه، باعث خرابی و پوسیدگی وسایل و لوازم پارچه‌ای و چوبی می‌شود و اصولا زندگی در محیط خانه را سخت و دشوار می‌کند.

رطوبت در سطوح بالا به دلایل زیر به وجود می‌آید:

•    چگالش و تغلیظ: این واکنش زمانی صورت می‌گیرد که هوای گرم وارد خانه می‌شود و با سطوح سرد مثل سطح پنجره، دیوارها یا سقف تماس پیدا می‌کند.
•    رطوبت از محیط بیرون خانه نیز وارد فضای خانه می‌شود برای مثال، گاهی اوقات نم، از زمین پررطوبت کنار خانه به فضای داخل سرایت می‌کند.
•    فعالیت‌های خانگی از قبیل شست‌وشو، آشپزی و حتی تنفس افراد نیز می‌تواند باعث بروز رطوبت در خانه شود.
 
درصد زیادی از رطوبت خانه، از فعالیت‌های خانگی ناشی می‌شود. فعالیت‌های رطوبت‌زا شامل، آشپزی (3%)، شستن لباس (5/0%)، حمام یک نفر (5/1%)، شستن ظرف (1%)، خشک شدن هر لباس پهن شده روی بند (5%)، تنفس هر فرد در یک ساعت (2/0%)، تعریق بدن (03/0% در هر ساعت)،گیاهان نیز به مقداری که آبیاری می‌شوند رطوبت تولید می‌کنند.
رطوبت هم‌چنین ممکن است در حین ساخت خانه در بنیان آن تشکیل شود. برای مثال الوار و مصالح مرطوب که در ساخت خانه استفاده می‌شود عامل نفوذ رطوبت در خانه است. اگر خانه به تهویه و سیستم گرمایش خوبی مجهز باشد، این رطوبت ناشی از مصالح حدود یک سال طول می‌کشد تا از بین برود.

چگونه رطوبت خانه را کاهش دهیم؟


• حذف یا کاهش منابع رطوبت
منابع اصلی رطوبت‌زا در خانه عبارتند از آشپزخانه، سرویس‌های بهداشتی و رخت‌شویی. در این مکان‌ها باید از هواکش‌های قوی با قدرت مکش بالا استفاده شود طوری که هوای مرطوب داخل را به بیرون خانه هدایت کنند.

• تهویه
اطمینان از وجود گردش مناسب هوا باعث از بین رفتن رطوبت می‌شود. تهویه مناسب و موثر می‌تواند رطوبت را از محیط خارج کند و هوای تمیزتر را جایگزین آن کند. با تهویه خوب می‌توانید هوای سالم‌تری برای تنفس در اختیار داشته باشید.

• عایق‌بندی
عایق‌بندی مناسب سقف را فراموش نکنید، زیرا عایق‌بندی باعث می‌شود فضای داخل خانه گرم بماند. هم‌چنین عایق‌بندی، سطوح را گرم نگه می‌دارد و به این طریق از رطوبت ناشی از سطوح سرد جلوگیری می‌کند. در کل یادتان باشد خانه‌ گرم‌تر، به میزان بیشتری از رطوبت در امان است، بنابراین سعی کنید خانه خود را گرم نگه دارید.

• رطوبت عمدتا از طریق کف به داخل خانه نفوذ می‌کند مخصوصا اگر در طبقات زیرین خانه استخر و سونا وجود داشته یا اگر حیاط خانه دارای باغچه‌ای با خاک بسیار مرطوب باشد. اگر خانه مرطوبی دارید، توصیه می‌کنیم زمین زیر خانه را با یک لایه سنگین پلی‌تن پوشش دهید، این کار را حتی برای زیر کفپوش‌ها نیز می‌توان انجام داد.

•    کاهش مصرف آب در داخل خانه
هرچه میزان آب مصرفی در خانه کمتر باشد میزان رطوبت ناشی از آن نیز کمتر خواهد بود. بنابراین با صرفه‌جویی در مصرف آب می‌توانید به کاهش رطوبت خانه نیز کمک کنید. لباس‌های شسته شده تا حد امکان بهتر است بیرون از خانه و در حیاط یا پشت‌بام خشک شوند، زیرا هنگام خشک شدن رطوبت زیادی از آن‌ها تبخیر می‌شود.